Bilgi Bankası

İstanbul Metro Durakları

5000 kilometre karenin üzerinde uzanıyor. Bu nedenle hareket etmek her zaman kolay değil çünkü bir yandan dünyanın en sıkışık şehirlerinden biri ve ikinci olarak da topografyası ulaşım kompleksinin gelişmesini sağlıyor. İstanbul Roma gibi yedi tepe üzerine inşa edilmiştir. İstanbul metrosunun gelişiminde ve iki kıtayı birbirine bağlayan Marmaray projesinin ilk adımı 29 Ekim 2013 tarihinde atılmıştı. Asya ve Avrupa yakası arasındaki bağlantının Boğaz’ın altındaki bir demiryolu tüneli üzerinden yapılmasına olanak sağlamıştır.

İster İstanbul’un yerlisi olun ister turist olarak İstanbul’da olun, toplu taşımanın kolaylığı sizi rahatlatacaktır. Hem tasarruflu hemde hızlı metro taşımacılığını tercih etmenizi öneririz.

İstanbul’u bir uçtan bir uca sarmış olan metro ve marmaray bağlantısı 10 yıl önce inanılmaz gelecek bir şekilde boğazın altından geçerek iki kıtayı birbirine bağlıyor.

Birevim Kredisiz Ev Alma Fırsatı Sunuyor Detaylar İçin Tıklayınız…

Şimdi biraz metro hatlarından bahsedelim;

İstanbul  Metro Hattı

Toplam 7 hat ile himet veren İstanbul metrosu sayesinde bir kıtadan diğer kıtaya (gideceğiz ilçeye göre ) 4 dakika ile 105 dakika arasında bir zaman diliminde geçebilirsiniz.

Avrupa Yakası Metro Hatları

 • M1A Yenikapı & Atatürk Havalimanı
 • M1B Yenikapı &Kirazlı
 • M2 Yenikapı & Hacıosman Metro Hattı
 • M3 Kirazlı & Olimpiyat Başakşehir
 • M6 Levent Boğaziçi & Hisarüstü Metro Hattı

Anadolu Yakası Metro Hatları

 • M5 Üsküdar & Çekmeköy Metro Hattı
 • M4 Metro hattı Kadıköy & Kaynarca

Uzun yıllar süren çalışmaların ardından Avrupa yakası ve Asya yakasını birbirine bağlayan, Boğaz’ın altından geçen metro ile birbirine bağlandı. Yenikapı veya Sirkeci’den Asya kıyılarına gitmenizi sağlar.Asya yakasından 2 durak, Usküdar ve Ayrilik Çeşmes yada  M4’ü Kadıköy geçiş bağlantısını kabul edebilirsiniz.

İstanbul  Metro Saatleri 

İstanbul metro saatleri iki yaka içinde aynıdır. İstanbullular saat 06:00 ile gece 24:00’e kadar metro hizmetini kullanabilirler.  Metro tarifeleri  yaz ve kış dönemlerinde farklılık göstermektedir.  Okulların kapanması ile seferler konusunda değişiklik yapılması elzem bir hal almaktadır.

İstanbul  Metro Haritası 

İstanbul metro haritasını birkaç cümle ile anlatmak mümkün değil, tramvay, metro, metrobüs tüm taşımacılık sistemleri  birbiri  ile bağlantılı olarak yer altı ve yer üstünde devam etmektedir.  İstanbul’u çepeçevre saran metro ağı bizlere eski yer altı şehirlerini hatırlatıyor.

birevim

Pamukevim

Önceki Yazı

Aylık 500 TL Taksitle Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5 Comments

 1. Metroyu git gide büyütüyorlar ileride İstanbul’un her noktasına ulaşabileceğiz metroyla 🙂

  1. İstanbul her yerine metroyla gitmek güzel bir hizmet olacaktır. Ancak bu durum yıllar alabilir.

 2. İstanbul’un bir çok yerine metroyla gidebilmek inanılmaz güzel bir imkan, aracım var inanın araçla trafiğe çıkmaktansa metroyla gidiyorum her yere

 3. Avcılar Beylikdüzü tarafını da metro geleceği söyleniyor, metrobüs ve metroyla İstanbul’un birçok yerini gezebilmek büyük nimet

 4. Yeni metro durakları geldikten sonra İstanbul’un neredeyse tamamını gezebileceğimizi düşünüyorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

eighteen + 5 =