Bilgi Bankası

Metreküp (M3) Hesaplama

Bazılarımız dünyanın tamamen matematik üzerine kurulu olduğunu söyler, hatta fizikte bile bir teori üretirken muhakkak matematiksel hesaplamalar yapmamız gerektiğini söylerler. Ancak her yerde önümüze çıkan bazı sıkıntıları basit yöntemlerle çözebiliriz, yeter ki ilgili olalım ve kolaylıkla halledelim. Hele ki çok önemli olan noktalardan biri ise bir ev, iş yeri veya depo gibi yerleri kullanırken (gerek mal sahibi gerek ise kiracı) olarak çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Neticesinde bir yer alındığı zaman üstüne bir hayat veya yaşam tarzı kuruluyor, hiç yoksa bile insanlara hizmet için o yer kullanılıyor. Tabii ki bu konuda ise her türlü matematiksel hesabı yapabilmek gereklidir, bu iş için ise metreküp hesaplama (m3 hesaplama) bilmemiz gereklidir. m3 hesaplama formülünü bildiğimiz an işler çok daha kolaylaşacaktır. Hadi gelin hep birlikte metre küp nasıl hesaplanır inceleyelim.

Metre Küp Hesabı Yaparken Dikkat!

Metre küp (m3), net olarak bir kenar uzunluğu 1 metre olan küpün hacmidir. Metre küp hesabı ise metre kaynaklı olarak uzunluğun, genişliğin ve yüksekliğin çarpımı ile net bir şekilde hesaplanır.  Basit bir örnek ile elimizde var olan uzunluk 80 santimetre, elimizde var olan genişliğimiz 60 santimetre, elimizde var olan 50 santimetre, sayımızda (adet olarak) ise 1 olsun. Buna göre; 80x60x50 = 0.24 m3 hesaplanması (metre küp hesaplama) olacaktır. Eşya taşıma firmaları (nakliyat vb. firmalar) m3 hesaplama işlemleri konusunda sizlere en mantıklı (hem sizi hem de kendisini düşünerek) teklifi hazırlamaları için net olarak m3 oranını bulması gerekir. Kullanıcıların da fikir sahibi net bir hacme sahip olma fikrine bu m küp hesaplama ile ulaşabilirsiniz.

 • Uzunluk: 50 cm
 • Genişlik: 60 cm
 • Yükseklik: 50 cm

Bu durumda 50x60x50= 150.000 cm3 = 150 m3

Bir Evin Metreküpü Nasıl Hesaplanır?

Türk mimarisine önemli bir yere sahip olan tavan yani metreküpü yüksek olan evler oldukça rağbet görmeye başladı. Bu evin metreküpünü oldukça basit yöntemlerle hesaplamanız mümkün. Metrekare olarak bilinen alan tavan yüksekliği ile çarpıldığı zaman metreküp bulunur.

 • Ev 100 metrekare
 • Tavan yüksekliği 3 metre
 • 100×3= 300 m3

Fiyat Açısından Farklılıklar Oluyor mu?

Hacim olarak baktığımızda ise m3 hesaplama formülü ile beraber net rakamı üzerinden belirlenen fiyat teklifi tarife üzerinden orana göre hesaplanmaktadır. Dünya üzerinde bulunan uluslararası nakliye şirketleri araç hacimlerini net bir biçimde; taşınacak yüklerin kapladığı m3 hesaplama formülüne göre fiyatlandırma yapmakta. Buna istinaden de metre küp hesaplama oldukça önemli bir konu, konuyla ilgilenen bir uzman personel tarafından net bir şekilde sizlere hesaplanması gerekmektedir. Örneğin kullanacak olduğunu eşyalarınızın ambalajlanması, paketlenmesi ve taşıma türüne göre değişkenlik gösteren parsel de olabilir veya komple de olması durumunda fiyatlarda hacim tutarına göre değişiklik göstermekte oluyor. Bu konuda ise tabii ki eşyalarınız ne kadar fazla hacimli olursa birimde de net olarak fiyatı düşecektir.

Metre Küp Hesaplama Sonrası Avantajların Bazıları Nelerdir?

M3 hesaplaması nasıl yapılır? Onu gördük, sonrasında ise metre küp hesaplama ile formülü verdik ve en sonunda ise metre küp nasıl hesaplanır ve farklılık oluyor mu? Diye ayrıntı verdik. Ancak bu işin sonrası da var, tabii burada ise avantajlarından bahsedeceğiz.

 • Düzen avantajı; bu avantaj m3 hesaplaması nasıl yapılır? Sorusundaki en önemli avantajı sağlıyor, bir yere geçerken veya bir yere tamamen taşınırken bizlerin disiplin gereği belli başlı düzenleri olması adeta zorunludur, bu zorunluluğu sağlamak içinse eşyaları nereye koyacağımız ve ne kadar düzenli durup bunun ne kadar bizleri olumlu anlamda etkileyeceğine net bir şekilde tanıklık edeceksiniz.
 • Maddi avantaj; bu metre küp hesaplama formülü konusundaki en kritik noktadır tabii ki paranızın çer-çöp olmasını engelleyecek.
 • Verimli kullanım avantajı; bu da tabii ki metre küp nasıl hesaplanır sorusunun cevabından sonra bizlerin daha ferah yaşama veya alet edevat dağılımındaki verimi arttırmak için olacaktır.

Metreküp Nerelerde Kullanılır?

Metreküp genel anlamda bakıldığı zaman birçok alanda da karşımıza çıkar. Oda metreküpü hesaplama, boya metraj tablosu, konut metreküpü hesaplama, akvaryum hacmi hesaplama, kereste hacmi, oda büyüklüğü, havuzun ne kadar süre su aldığı, yüzey ölçüsü ve hacim hesaplaması bu durumda kolaylıkla hesaplanır.

Metreküpün üskatları dekametreküp, hektometreküp’tür. Kenar uzunluğu bir dekametre olan bir küp hacim bakımından megalitreye eşit olur. Kenar uzunluğu bir hektometre olan küp ise gigalitreye eşit olarak bilinir. Metreküpün askatları desimetreküp, santimetreküp, milimetreküptür. Kenar uzunluğu bir desimetre olan hacim bir litreye eşit olur. Kenar uzunluğu bir santi kilogram olan bir küp hacmi milimetreye eşittir. Milimetreküpün ise hacmi mikrolitreye eşit olur.

Havuzlarda Metreküp Kullanımı

Metreküp hesaplaması genellikle havuz alanlarında çok fazla kullanılır. İnsanların en fazla zorlandığı konulardan bir tanesidir. Gerekli olan bilgiye ulaşıldıktan sonra formüller eşliğiyle çok kısa sürede metreküp hesaplaması ortaya çıkmış olacaktır. Havuz hacim hesaplama işlemi yaparken detayları bilmekte fayda var. Aksi durumda hesaplama işlemi yapılırken farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Genel olarak havuz hacmi hesaplaması, havuzların temizlenmesi gerektiğini öncelikle havuzun litre hesaplaması yapılması gerekir. Havuz hacmi hesaplamasında genel olarak sorun çıkmaz. Ancak ölçüleri yanlış alma sonucunda problemle karşılaşabilirsiniz. Elde edilen bilgi ile gerçek sonuçlar da ortaya çıkmış olacaktır. Bu nedenle metreküp hesaplaması yapmadan önce hesaplama yapılacak alan bulunmalıdır. Daha sonra en boy yükseklik ölçüsü alınmalıdır. Yaptığınız hesaplamalar sonucunda doğru metreküp oranına da ulaşmış olacaksınız. Bu nedenle hesaplamaları da doğru yapmak daha mantıklı olacaktır.

birevim

Garanti BBVA Çalışma Saatleri 2021

Önceki Yazı

Halk Bankası Çalışma Saatleri 2021

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4 Comments

 1. Peki asma tavan olan odalarda yükseklik asma tavana kadar mı ölçülür yoksa en yüksek tavana kadar mı?

  1. Merhaba Bekir Bey;
   Bu konu aslında size bağlı, yaşam alanınızı hesaplamak istiyorsanız, asma tavana kadar hesaplarsınız. Ancak odanın metreküpünü hesaplamak için en yüksek yeri alabilirsiniz.

 2. Müstakil evimizin bahçesine havuz yaptırırken metreküp hesaplamasını hayatımda ilk defa kullandım diyebilirim 🙂

 3. Metreküp hesaplamaları öğrencilerin korkulu rüyası olsa da, hayatın birçok alanında kullanabileceğimiz bir hesaplama

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

5 + 13 =