Bilgi Bankası

Metreküp(M3) Hesaplama

Metreküp tüm kenarları 1 metre uzunluğunda ve bir küpün hacmine olan eşit hacim ölçü birimine denir. Metreküp kısaltılmış olarak m3 olarak adı geçer. En basit yöntemiyle en, boy ve yüksekliğin çarpılmasında ortaya çıkan değer olarak bilinir. Satın alınan bir konutun net veya brüt metreküpü, balkon, odanın kapladığı yüzey alanı hesaplayarak bulabilirsiniz.

birevim-tasarruf-reklam

Bir Evin Metreküpü Nasıl Hesaplanır?

Türk mimarisine önemli bir yere sahip olan tavan yani metreküpü yüksek olan evler oldukça rağbet görmeye başladı. Bu evin metreküpünü oldukça basit yöntemlerle hesaplamanız mümkün. Metrekare olarak bilinen alan tavan yüksekliği ile çarpıldığı zaman metreküp bulunur.

Metreküp Nerelerde Kullanılır?

Metreküp genel anlamda bakıldığı zaman birçok alanda da karşımıza çıkar. Oda metreküpü hesaplama, boya metraj tablosu, konut metreküpü hesaplama, akvaryum hacmi hesaplama, kereste hacmi, oda büyüklüğü, havuzun ne kadar süre su aldığı, yüzey ölçüsü ve hacim hesaplaması bu durumda kolaylıkla hesaplanır.

Metreküpün üskatları dekametreküp, hektometreküp’tür. Kenar uzunluğu bir dekametre olan bir küp hacim bakımından megalitreye eşit olur. Kenar uzunluğu bir hektometre olan küp ise gigalitreye eşit olarak bilinir. Metreküpün askatları desimetreküp, santimetreküp, milimetreküptür. Kenar uzunluğu bir desimetre olan hacim bir litreye eşit olur. Kenar uzunluğu bir santi kilogram olan bir küp hacmi milimetreye eşittir. Milimetreküpün ise hacmi mikrolitreye eşit olur.

Havuzlarda Metreküp Kullanımı

Metreküp hesaplaması genellikle havuz alanlarında çok fazla kullanılır. İnsanların en fazla zorlandığı konulardan bir tanesidir. Gerekli olan bilgiye ulaşıldıktan sonra formüller eşliğiyle çok kısa sürede metreküp hesaplaması ortaya çıkmış olacaktır. Havuz hacim hesaplama işlemi yaparken detayları bilmekte fayda var. Aksi durumda hesaplama işlemi yapılırken farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

İlk olarak öğrenilmesi gereken hacimdir. Uzayda yer kaplayan her şey hacimdir. Herhangi bir durumda cismin hacminin hesaplanması için üç kavramı bilmek gerekir. Cismin eni boyu ve yüksekliği mutlaka bilinmesi gerekir. Bu üç değerin çarpılması sonucunda ortaya hacim çıkacaktır. Havuz hesaplama işlemlerinde zaman zaman bu konudan dolayı sıkıntı çıkabiliyor. Çünkü her havuzun hesaplaması farklı olabiliyor. Bu durumda havuzun uzunluğunun bilinmesi gerektiği için doğru bilgiyi almak da önemlidir. Dikdörtgen prizma hacminin hesaplanması sonucunda prizmanın eni ve boyu yüksekliği ile çarpıldığı zaman sonuç ortaya çıkacaktır.

Genel olarak havuz hacmi hesaplaması, havuzların temizlenmesi gerektiğini öncelikle havuzun litre hesaplaması yapılması gerekir. Havuz hacmi hesaplamasında genel olarak sorun çıkmaz. Ancak ölçüleri yanlış alma sonucunda problemle karşılaşabilirsiniz. Elde edilen bilgi ile gerçek sonuçlar da ortaya çıkmış olacaktır. Bu nedenle metreküp hesaplaması yapmadan önce hesaplama yapılacak alan bulunmalıdır. Daha sonra en boy yükseklik ölçüsü alınmalıdır. Yaptığınız hesaplamalar sonucunda doğru metreküp oranına da ulaşmış olacaksınız. Bu nedenle hesaplamaları da doğru yapmak daha mantıklı olacaktır.

birevim-sabit-reklam

Ankara Metro Durakları

Önceki Yazı

2019 Banyo Modelleri ve Önerileri

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4 Comments

  1. Peki asma tavan olan odalarda yükseklik asma tavana kadar mı ölçülür yoksa en yüksek tavana kadar mı?

    1. Merhaba Bekir Bey;
      Bu konu aslında size bağlı, yaşam alanınızı hesaplamak istiyorsanız, asma tavana kadar hesaplarsınız. Ancak odanın metreküpünü hesaplamak için en yüksek yeri alabilirsiniz.

  2. Müstakil evimizin bahçesine havuz yaptırırken metreküp hesaplamasını hayatımda ilk defa kullandım diyebilirim 🙂

  3. Metreküp hesaplamaları öğrencilerin korkulu rüyası olsa da, hayatın birçok alanında kullanabileceğimiz bir hesaplama

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code