Güncel Haberler

Banka Teminat Mektubu Nedir, Bankadan Nasıl Alınır?

Banka Teminat Mektupları, bankalar tarafından kişilere ya da kurumlara verilen bütün ticari işlemler ya da ticari olmayan işlemlerde verilen teminat kağıtlarıdır. Bankacılıkta eski zamanlarda bireysel olarak verilen teminatlar gerekli görülürdü. Fakat içinde bulunduğumuz zaman diliminde ticari riskler göz önüne alınarak kişilerden ve kurumlardan daha güvenli bir yöntem olan Banka Teminat Mektubu istenmektedir. Teminat mektupları finansal kuruluşlar ve bankalar tarafından verilmektedir.

Teminat Mektupları Hangi Durumlarda Alınır?

Teminat Mektubu, bankalar ve finansal kuruluşlardan birçok farklı teminat gerektiren durumlarda verilebilmektedir.

  • Mal teslimi
  • Bir işin yapılacağına dair söz
  • Borç ödenmesi

Yukarıdaki gibi birçok konuda bankalar tarafından teminat mektubu alınabilmektedir. Bankalar bu mektuplarda belirtilen borcun ödenmemesi, ya da sözün yerine getirilmemesi gibi meydana gelebilecek durumlarda yazılı olarak mektupta belirtilen tutarı herhangi bir şart ya da koşul sunmadan ödeyeceklerine dair teminat verirler.

Bankadan Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Bankadan Teminat Mektubu almak istiyorsanız direkt olarak banka ile iletişime geçmeniz gerekir. Yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan tüm banka müşterileri Teminat Mektubu alabilir. Yukarıda da verilen konular gibi birçok finansal konu için banka teminat mektubu verilir. Bu mektuplar bir kuruluşa ya da kişiye hitaben yazılan mektuplardır. Bankalar bir yönden kendilerini kefil göstererek bu mektuplar ile bir garanti sözleşmesi sunarlar.

Bireysel ya da Kurumsal olarak bankanın müşterisi olan herkes direkt bankaya Teminat Mektubu başvurusunda bulunabilir. Neredeyse tüm bankalar direkt olarak bankadan başvuru kabul ederler.

Banka Teminat Mektubu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teminat Mektubu özellikleri, bankalardan alınacak olan bu yazılı sözleşmelerin ortak özellikleridir:

  • Banka Teminat Mektubu vadeli ya da vadesiz olarak farklı süreler için halledilebilmektedir.
  • 3 çeşit Teminat Mektubu bulunmaktadır. Bunlar, Geçici Teminat Mektubu, Kesin Teminat Mektubu ve Avans Teminat Mektubu çeşitleridir.
  • Teminat Mektubu alacak kişiler peşin olarak ya da mektup vadelerinde komisyon öderler.
  • Bankalar kara listede olmayan ve kredi puanı yüksek kişilere Teminat Mektubu vermeyi tercih ederler.
  • Özel işletmelerde, mahkemelerde, kamu kurumlarında, Vergi Dairelerinde ve Gümrük İdareleri gibi yerlerde bankalar tarafından verilen Teminat Mektupları kabul edilmektedir.
birevim

TOKİ İstanbul Projeleri ve Proje Bilgileri

Önceki Yazı

TOKİ İzmir Projeleri ve Proje Bilgileri

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

16 − three =