Emlak & Konut

Ev Almak İçin Nasıl Para Biriktirilir?

Özellikle ülkemizde evin satın alınması hala çok güçlü bir sembolik değere sahiptir. Ev, güvenli limandır.  Birçoğumuzun hayatta karşılaşacağı en önemli masraftır. Yıllarca süren krize ve emlak piyasasının durgunluğa rağmen, bir ev satın almak hala genç ve yaşlı birçok kişinin istek listesindedir. Anglosakson veya Amerikan gibi diğer kültürlerin aksine, örneğin, bir ev sahibi olmamız, bir konut ihtiyacının sadece memnuniyetinin ötesine geçen bir şeydir.

Bir şekilde, hayatımızda bir evlilik veya bir çocuğun doğumu gibi temel bir adımdır. Her ne kadar yeni nesiller “göçebeliğe” daha yatkın görünse de cennet ülkemizde kök salma ruhu hala çok güçlü görünüyor. Ama bir ev almaya karar verdiğimizde gerçekten hazır mıyız yoksa mali durumumuzu sonsuza dek tehlikeye mi atıyoruz?

Ev almak, konut maliyetine ek olarak büyük miktarda masraf içeren önemli bir ekonomik çabadır. Bazen hayallerimizin evi ile gücümüzün yettiği ev arasında bir uçurum vardır ve boğulmamak için nasıl başa çıkılacağını bilmek ve hiçbir şeyi kesin olarak bırakmamak iyidir.

Mülkün maliyeti

Bir ev ararken, çok sayıda faktör devreye girer: evin estetiği, işe veya okullara yakınlık, mahallenin şöhreti ve tabii ki fiyat! Bununla birlikte, genellikle dikkate alınmayan şey, evin gerçek maliyetidir. Ödeyeceğimiz şey sadece konut masrafı değil. KDV (yeni inşa edilmişse) veya Kayıt Defteri Vergisi (zaten yaşanmışsa) için yaklaşık %10 daha fazla hesaplamanız gerekir. Sonra kadastro vergileri var, depozito veya avans olabilir. Kısacası, bir ev satın almak için bir bütçe belirlerken, bir parçanın ekstra masraflara ayrılması gerekeceğini bilmek iyidir.

Kat mülkiyeti giderleri

Kat mülkiyeti giderleri, ev oturulmadan önce tadilat gerektirse bile, satın aldıktan hemen sonra mali durumunuza tahsil edilecek aylık bir taksittir. Satın almadan önce bu tür harcamalar hakkında çok az bilgi verilir. Ancak bunu yapmak, sizin için doğru evi seçmek için çok önemli olabilir. Satın alma işleminden hemen sonra binanın yapısal çalışmaya ihtiyacı olduğunu öğrenmenin ne kadar utanç verici olacağını düşünün. Bütçelenmezse portföyünüzü krize sokabilecek çok yüksek taksitler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi Maliyetleri

İpotek maliyetleri hakkında konuştuğumuzda, önce bir öncülden başlamalıyız: Banka ipotekleri evin değerinin %80’ini karşılayabilir. Değer bir banka uzmanı tarafından belirlendiğinden, satın almak üzere olduğunuz mülkün fiyatına uygun olmayabilir. Bu nedenle satışa devam etmeden önce, üçüncü taraflardan kredi istemek zorunda kalmamak için maliyetin kalan %20’sine sahip olup olmadığımızı değerlendirmek iyidir.

Ancak size daha avantajlı bir ödeme sisteminden bahsedeceğiz. Kredi maliyetleri ağır geliyorsa ve peşinatınız yoksa endişeye kapılmayın. Faizsiz finansman sisteminde kredisiz ev sahibi olabilirsiniz.  Peşinatsız, küçük taksitlerle nasıl ev sahibi olunur? Daha kapsamlı bilgi için 444 23 53 numaralı hattan Birevim ile irtibata geçebilirsiniz.  Ya da isterseniz web sitesi üzerinden form doldurun uzman size dönüş sağlasın.  Peşinat için para biriktirmek kolay değil! O zaman Birevim’ in peşinatsız sisteminden faydalanın.

birevim

Senetle Alınan Araba Satılır Mı?

Önceki Yazı

Evin Tamamına Kredi Çıkar Mı?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

nineteen − thirteen =