Bilgi Bankası

Dönüm Nedir?

Bir dönüm genellikle tarım arazileri veya diğer geniş arazi alanları hakkında konuşurken kullanılır. Bir dönümün orijinal anlamını biliyor musun? Uzun zaman önce, bir dönüm bir çift öküzün bir günde sürebileceği toprak miktarıydı. Dönümün eski tanımı diyebiliriz. Bununla birlikte, bir çift öküzün bir günde sürebileceği bir arazi miktarı her zaman aynı değildir. Birkaç nedene bağlı olarak değişebilir: yılın zamanı, öküzlerin ne kadar hızlı gittiği, tarlaların durumu ve öküzlerle süren kişinin ne sıklıkta yediğini, dinlendiğini ve bunun gibi şeyler! Vay! Bir sürü sebebi var! Sonunda birisi dönüm kelimesi için başka bir anlam aramaya karar verdi. Şimdi yeni tanım hakkında konuşalım!

Bugün, bir dönüm 43.560 metrekarelik bir arazi alanıdır! Bu 4.480 metrekareye eşittir. Tarım arazilerini, ormanları, şehirleri ve diğer geniş alanları ölçmek için kullanılır. Örneğin, Abd Başkanı’nın yaşadığı Beyaz Saray 18 dönümlük bir arazi üzerinde. New York’taki Central Park 843 dönümlük bir arazide, Ohio’daki capitol binası ise 10 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Şimdi tüm bunlar muhtemelen sana çok fazla şey anlatmıyor. O zaman bunu bir yere koyalım ve ülke gerçeklerimize geri dönelim.

Dönüm esasen resmi olarak ülkemizde kullanılan bir ölçü birimi değildir. 1.000 metrekare alana eşit olan dekar yerine dönüm kelimesi kullanılabilmektedir.   Her yörede değişkenlik gösteren bir ölçü şeklidir. Örnekle gidelim isterseniz;

  • Konya yöresinin bazı bölgelerinde bir dönüm  4000 m²
  • Afyonkarahisar yöresi için bir dönüm 2,500 m²
  • Kütahya yöresi bir dönüm için 2000 m2 ölçüsünü kullanır.

Eskiden dönüm hesaplamaları yapılırken, metrekareye çevrilme aşamasında problemler yaşanıyordu. Ancak 1945 yılında çıkartılan kanun ile artık sorun kalmadı.

Bir dönüm kaç metrekare eder?

Topraklandırma Kanunu hükümlerine göre 1 dönüm kaç metrekare yapar? 1 dönüm = 1000 metrekare

Bir Dönüm Ne Kadar Büyüktür?

Bir Futbol Sahasının %90’ı kadardır. Bir Amerikan profesyonel futbol sahasına bakın, sadece sahaya, bitiş bölgelerine değil! Bir dönümden biraz daha büyük alana göz gezdirin.  Aslında, bir gol çizgisinden başlayıp diğer on yard çizgisine doksan metre bakarsanız, bir dönüme bakıyorsunuz demektir.

 

birevim

TEB Çalışma Saatleri 2021

Önceki Yazı

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır? Avantajları Neler?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

19 − seventeen =