Bilgi Bankası

TAKS KAKS Nedir? Emsal Ne Demek?

TAKS, KAKS ve Emsal değerler mutlaka duyduğunuz ancak tam olarak neyi ifade ettiğini bilmediğiniz kelimelerden bazılarıdır. Bunlar tapu işlemleri sırasında mutlaka bilinmesi gereken, kontrol edilen önemli değerler olduğunu söylememiz gerekiyor. Özellikle birikmiş paranız ile yatırım yapmak istiyorsanız bu değerleri mutlaka göz önüne almanız gerekiyor. Şimdi sıra ile bu ifadelerin ne olduğunu ve nasıl hesaplandığına bakalım.

TAKS Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

TAKS hesaplamasına geçmeden önce kısaltmanın ne anlam ifade ettiğine bakalım. Parsel sorgulamalarında neden önemli olduğunu bu şekilde anlayacağız.

TAKS: Taban Alanı Kat Sayısı, anlamını taşır. Bu değer bir binanın taban alanı nedeniyle arsa üzerinde en çok ne kadar yer kaplayacağı anlamını taşımaktadır.

TAKS değerini hesaplamak basittir. Bir arsa üzerinde ne kadarlık bir alanı kapsayacağı bu değer ve toplam ara salanının çarpılması ile bilinecektir. Örneğin;

  • TAKS 0,2
  • Arsa Alanı 2000 metrekare
  • Bina taban alanı 0,2*2000=400 metrekare olacaktır.

TAKS hesabı bu şekilde yapılacak ve arsa üzerinde yapılacak evin maksimum olarak kapsayacağı alan ortaya çıkarılmış olacaktır.

KAKS Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

KAKS aynı diğer terimde olduğu gibi toplam net inşaat alanın belirlenmesi için kullanılır. İlk olarak bu kısaltmanın neyi ifade ettiğine başlayarak ifadeyi tanıyalım.

KASK: Kat Alanı Kat Sayı, anlamına gelmektedir. Bu terim emsal değer ile aynı şeyi ifade etmesi ile bilinmektedir. Bir binada bulunan tüm kat alanlarının toplamı ile arsa alanına göre maksimum ne kadar olacağı hesaplanmasına yardım etmektedir. Bu hesabı yaparak alacağınız arsada fazla yapı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Basit bir KASK hesabı yaparak örneklendirme yaparak bunun neyi ifade ettiğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olalım. Bu hesabı aldığınız binanın kentsel dönüşüp kapsamında yıkıldıktan sonra üzerine ne kadar inşaat yapılacağını görmek için kullanabilirsiniz. KAKS değeri 2,07 olarak kabul edip, metrekaresi 2000 olan arsa alanı ile çarpıyoruz.

2,07*2000= 4140 metrekare olacaktır. Bu alan net inşaat alanı olacaktır. Arsanın üzerine yapılacak olan dairelerin toplayacağı net alan bu olacaktır.

Emsal Ne Demektir?

Emsal değer daha çok duyulan bir tabirdir. Genelde hesaplamasını bilenler için çok anlam ifade etmektedir. Aldığımız arsanız emsal değeri 2,07 olarak kabul edilirse 1000 metrelik bir arsanın ne kadar inşaat alanına sahip olacağını bu ikisini çarparak elde edebilirsiniz. Emsal değer her şehir ve bölge için farklı olabilir. Bunu kesin öğrendikten sonra hesaplamanızı yapmanızı tavsiye ederiz

Bu değerleri bilmek ve hesaplamalarını yapmak yatırımlık arsa veya ev alanlar için çok önemlidir. Eğer doğru yorumu yapmak istiyorsanız bu hesaplamaları yapmanız gerekiyor. Tapu sorgulaması yaparken bu değerlerle eşleşmesine dikkat edin ve sizin için doğru bir yatırım olup olmayacağını ve vereceğiniz parayı karşılayıp karşılayamayacağını öğrenin.

birevim

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Önceki Yazı

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

seven − four =