Güncel Haberler

Fek yazısı nedir? Nasıl alınır?

Ev kredisi ödediğinizde aylık ödemelerinizi yapmanın yanı sıra, yeni evinizin maliyetlerini güvenli bir şekilde karşılamak için özellikle peşin maliyetler ve önerilen gelir olmak üzere aklınızda bulundurmanız gereken başka finansal hususlar da vardır.

birevim faizsiz ev

Anapara ve faiz, vergiler, ev sahipleri sigortası ve özel ipotek sigortası dahil olmak üzere aylık ipotek ödemenizi tahmin ederek ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz.  Aylık ödemenizin nasıl değişeceğini görmek için ev fiyatı, peşinat ve ipotek koşullarını ayarlayabilirsiniz. Tüm kredi ödemeleriniz bittiğinde bankadan fek yazısı almalısınız.  Peki, fek yazısı nedir?

Fek yazısı gayrimenkul sektöründe bulunan herkes için bilinir bir kelime ancak halk tabire çok fazla vakıf değildir.   Özet olarak ev kredisi aldınız ve kredi bitti ise bankadan borcunuz olmadığına dair bir belge gibi açıklana bilir.  Ancak fek yazısı ya da fek belgesi almak istiyorsanız önden bazı belgeleri tamamlamanız gerekiyor.

Fek Yazısı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İpotek edilecek taşınmaza ait varsa tapu senedi gereklidir. Henüz tapu elinizde değilse taşınmaz malın ada ve parsel numaralarının bulunduğu belgede işe yarayabilir.  Belge yoksa malikin sözlü beyanı da geçerli olabilmektedir.

Yetkili temsilci, alacaklı ya da borçlunun nüfus cüzdanı, pasaportu veya avukat kimliği, gerçek kişi iseniz; T.C. kimlik numarası, tüzel kişiler içinse vergi numarası gereklidir.

Her resmi evrakta olduğu gibi son altı ay içinde çekilmiş olması şartı ile 6×4 cm ebadında vesikalık fotoğraf gerekli ve fotoğraf adeti ise alacaklı kişi için iki ve borçlu için bir adet olarak hazırlanmalıdır.

Aylık İpotek Ödemenizi Nasıl Düşürürsünüz?

  • Uzun bir kredi vadesi seçin
  • Daha ucuz bir ev satın alın
  • Daha büyük bir peşinat ödeyin
  • Kullanabileceğiniz en düşük faiz oranını bulun

İpotek ödeme yıl sayısını artırırsanız daha küçük bir fatura bekleyebilirsiniz. Bu da kredi süresinin uzatılması anlamına geliyor. Örneğin, 15 yıllık bir ipotek, 30 yıllık bir ipotek kredisinden daha yüksek aylık ödemelere sahip olacaktır, çünkü krediyi sıkıştırılmış bir süre içinde ödüyorsunuz.

Daha düşük bir aylık ödeme için bariz ama yine de önemli bir yol, daha uygun fiyatlı bir ev satın almaktır. Ev fiyatı ne kadar yüksekse, aylık ödemeleriniz de o kadar yüksek olacaktır. %20 peşinat için yeterli paranız yoksa, krediyi güvence altına almak için her ay daha fazla ödeme yapacaksınız. Daha düşük bir fiyata ev satın almak veya daha büyük peşinat tasarrufları elde edene kadar beklemek, sizi daha büyük aylık ödemelerden kurtarmanın iki yoludur. Elbette faizsiz finansman avantajlarından faydalanarak faizsiz ve peşinatsız ev sahibi de olabilirsiniz.

Son olarak, faiz oranınız aylık ödemelerinizi etkiler. Borç verenden alacağınız ilk şartları kabul etmek zorunda değilsiniz. Daha düşük bir oran bulmak ve aylık ipotek ödemelerinizi mümkün olduğunca düşük tutmak için diğer kredi verenlerle alışveriş yapmayı deneyin.

birevim

Apartman Yöneticilerinin 11 görevi nedir?

Önceki Yazı

En iyi arsa yatırımı için 10 değerli bölge

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

five × 1 =