Kredi Haberleri

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanlarda kredi başvuruları oldukça artmıştır. Bunun sebebi ise ekonomide oluşan dalgalanmadır. Birçok kredi çeşidinin bulunmasının yanında krediyi alma sebebimize göre de kredi seçenekleri değişmektedir. Kimimiz araba almak için gerekli birikime sahip değilizdir ve kredi alma kararı alırız gerekli şartlar sağlandıktan sonra araba almak için taşıt kredisi alırız. Kimimiz ise ev almak isteriz ve gerekli birikimimiz veya sermayemiz yoktur. Bu yüzden de konut kredisi için başvuru yaparız.

Öğrenci iseniz öğrenciler için olan krediye yani eğitim kredisine başvurabilirsiniz. Çiftçi iseniz ve işiniz için kredi çekecekseniz de tarım kredisine başvurabilirsiniz. Bunun yanında ihtiyaç kredisi de bulunmaktadır. Bu krediyi de ihtiyacınız doğrultusunda alabilirsiniz. İhtiyaç kredisini alabilmek için ise ihtiyaçlarınızı beyan eden bildiren bir belge oluşturmalısınız bu yazımızda ihtiyaç kredisi alırken dikkat edilmesi gerekilen noktaları birde bu kredi türü ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi diğer tüm kredi türleri gibidir. Bunun yanında düşük faizli olup küçük ihtiyaçlarımız doğrultusunda ve kredi notunuza göre alabileceğiniz bir kredidir. Bankaların en kolay verdiği kredidir bunun sebebi bu kredinin miktarının diğer kredilere göre daha az olmasıdır.

Son zamanlarda internet bankacılığı sayesinde telefon veya bilgisayardan da başvuru yapılabilmektedir.  Bu kredi nakit ihtiyacınızı gidermek için verilmektedir. Genelde eğitim kredisi ile bir tutulan bu kredide de ihtiyacınız olduğunu bildiren bir belge veya bir dilekçe istenmektedir. Bunun yanında bankalara gidip ihtiyaç kredisi almak için başvuru yaptığınız zaman onların sizden isteyecekleri belgeleri eksiksiz temin etmeniz gerekmektedir. Bu krediler bir cep telefonu almak için verilebileceği gibi beyaz eşyaların taksitleri, yaz tatili, bayram tatili veya sizin kendi kişisel ihtiyaçlarınız için de verilebilmektedir.

Son zamanlarda bu yöndeki seçenekler oldukça artmıştır. Birçok ihtiyacınız için bu krediyi alabilirsiniz. Yalnız her bankanın şartlarının farklı olduğunu unutmayınız biz şartları ve gerekli evraklı genel olarak toplayıp yazdık. Fakat her banka için bu belgeler farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak ihtiyaç kredisi budur ve sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda alacağınız kredi tutarı da değişiklik gösterebilir hele kredi notunuz da iyi ise çok daha yüksek Mevlalarda ihtiyaç kredisi alınabilmektedir.

Kimler İhtiyaç Kredisi Alabilir?

Diğer tüm kredilerde gerekli koşul ve şartlar olduğu gibi ihtiyaç kredisi alındığı zamanda belli şartların yerine getirilmesi bazı koşulların sağlanması gereklidir. Bu krediyi küçük büyük ihtiyacı olan 18 yaşını geçmiş ve ihtiyacını bildiren belgeye sahip olan herkes alabilmektedir. Tabi bunun yanında başka kredi koşulları da bulunmaktadır. Bu şartları aşağı sıraladık.

 • Bu tür tüm kredilerde olduğu gibi bu krediyi almak için de belli bir yaş sınırı bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi alabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Bankaya size kredi verebilmesi için ve bu krediyi geri ödeyebileceğinize dair bir gelir kaynağı göstermelisiniz. Bu gelir kaynağı eğer bir işte çalışıyorsanız en az 3 yıl çalışıyor olmanız gerekmektedir. Eğer bir kurum sahibi iseniz veya size ait bir kurumda çalışıyorsanız vergi levhası göstermelisiniz.
 • Kredi notunuz çok önemlidir. Bu krediye başvurmadan önce kredi notunuzun mutlaka iyi olması gerekmektedir. Bunun yanında faturalarınızı ödeme sıklığınız, varsa kredi borcunuz, vergileriniz bunlara da bakılmaktadır.
 • İhtiyacınızı belirten bir beyan belgesi veya bu krediye ihtiyacınız olduğuna dair bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir.
 • Kefil şartı da bulunmaktadır. Bu tür küçük ihtiyaç kredilerinde kefil istenmeyebilir. Fakat bankadan bankaya değişebileceği gibi uygun görüldüğü zaman kefil istenebilmektedir.
 • İhtiyaç kredileri 48 ay vade ile verilebilir fakat düşük faizli kredi alırsanız bu durum 120 aya kadar da çıkabilmektedir. Genel olarak ihtiyaç kredisinin şartları böyledir. Bu şartlar bankadan bankaya kurumdan kuruma değişiklik gösterebildiği gibi devlet destekli bankalar ve özel bankalarda da farklılık göstermektedir.

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi alırken bankaların ortaya koyduğu şartları sağlamak tek başına yeterli değildir. Bunun yanında istenilen belgeleri de temin edip, bankadaki çalışanlara teslim etmek gerekmektedir. Bu belgeler aldığınız kredinin çeşidine ve tutarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin tarım kredisi için farklı belgeler istenirken, taşıt, konut, eğitim ve ihtiyaç kredisi için de farklı belgeler istenebilmektedir. Bunun yanında bu belgeler kurumdan kuruma da farklılık gösterebilir.  İhtiyaç kredisi almak için gerekli olan belgeleri aşağıya sıraladık;

 • Kredi alacak kişiye ait olan kimliğin aslı ve fotokopisi ( sürücü belgesi veya pasaporta geçerli olacaktır )
 • İkametgâh adresini beyan eden belge ( en az bir yıl ikamet etmiş olmak koşulu ile )
 • Kredi alacak kişinin son 3 ay için olan fatura ve vergilerini ödemiş olduğunu gösteren belge.
 • Krediyi ödeyecek geliri olduğunu kanıtlayabilecek bir gelir belgesi, eğer emekli ise emeklilere ait olan hesap cüzdanı yeterli olacaktır, memur ise maaş bordrosu kullanabilir. Eğer bir kurum sahibi veya bir kuruma ortaksanız, vergi levhası veya bilanço getirmeniz yeterli olacaktır.
 • Sağlık raporu ve son 6 aya ait SGK kayıtları
 • İhtiyacını beyan eden veya bu duruma yönelik bir belge hazırlamalı ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler genel olarak bunlardır.

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • İhtiyacınızın miktarını yani alacağınız kredinin tutarını iyi hesaplamanız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir. Bunu ihtiyaçlarınız doğrultusunda çok iyi hesaplamanız gerekmektedir. Eğer doğru hesaplamazsanız ihtiyacınızdan çok daha fazla veya az bir kredi alarak çok daha fazla faiz ödeyebilir veya ihtiyacınız için yeterli krediyi almamış olursunuz.
 • İhtiyacınıza yönelik kredi türlerini bilmeniz sizin çok daha avantajlı kredi alabilmenizi sağlayacaktır. Örneğin bayram için kredi alıyorsanız bayram kredisi seçeneklerine bakabilirsiniz, eğitim ihtiyaçlarınız için alacaksanız, eğitim kredisi fırsatlarından faydalanabilirsiniz ve eğer tatil için ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız bu yönde kampanyalara bakabilirsiniz.
 • Kredi için vade oranını seçerken, her ay ödeyebileceğiniz tutarı belirlemeniz de çok önemlidir. Daha düşük vadeli alabiliyorsanız daha az faiz ödersiniz buna da dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Her banka aynı oranda vade vermez veya aynı oranda faiz almaz bu her bankanın işleyişine göre farklılık gösterir. Sizde mutlaka ihtiyaç kredisi alırken diğer bankaları da ziyaret edin ve onların koşullarını da öğrenin. Sonra bu koşulları karşılaştırarak size en uygun olan bankayı seçin ve oradan krediniz alın. Bu sizin için ve krediyi geri öderken size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Çünkü koşulları size en yakın olan bankayı seçmiş olursunuz. Bunlara da dikkat etmeden fayda vardır.
 • Kredi işlemlerini başlatmadan önce alacağınız kredi ile birlikte dosya masraflarını da çok iyi hesaplamanı gerekmektedir. Bu yüzden mutlaka diğer bankaların da sizden alacağı dosya masrafı tutarını bilmeniz size en avantajlı krediyi bulmanı yönünde yardımcı olacaktır. Kredi alınırken dosya masraflarının da bilinmesi gerekmektedir. Bankalar bu dosya masrafını kredi üzerine eklediği için bu tutarı tam hesaplamak çok önemlidir.
birevim

Zilliyet Nedir, Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Önceki Yazı

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

1 × four =