Kredi Haberleri

Prefabrik Ev Kredisi Veren Bankalar

Prefabrik evler kurulumu basit, depreme dayalı ve istenilen her yere yapılabilmesi nedeniyle günümüzde insanlar tarafından tercih ediliyor. Özellikle çelik konstrüksiyon olmaları nedeniyle bu tarz evlerin depreme daha dayanıklı olması, küçük bir bahçe ve tek başına apartman dairesinden uzakta hayat yaşamak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Ancak basit bir şekilde yapılıp teslim edilse de maliyetleri 100 metrekare için 100 bin TL’yi geçebiliyor. Bu yüksek maliyet için isterseniz konut kredisine başvurabilirsiniz. Bazı bankalar müşterilerine konut kredisi içerisinde prefabrik ev kredisi imkanı sağlamaktadır.

Her Banka Prefabrik Ev Kredisi Veriyor mu?

Prefabrik ev kredisi her banka tarafından verilmiyor. Bankalar bu sektör yeni ve gelişmekte olduğu için bu tür evlere kredi verirken imtina ediyor. Çünkü kurulumu basit olduğu gibi kaldırılması da basit yapılar olması dolayısıyla işe farklı bir gözle bakıyor.

Ancak gün geçtikçe bu sektörde iş yapan firmanın artmış olması ve işlerin resmi kanallar üzerinden ilerlemesi nedeniyle birçok banka bu tür yapılara kredi verebiliyor. Ancak gene de konut kredisi gibi sektörde ki her bankanın bu krediyi sağlamadığını söylememiz gerekiyor.

2020 Yılında Prefabrik Evlere Kredi Veren Bankalar

Prefabrik ev kredisi veren bankaların 2020 yılında hangileri olduğunu merak ettiğinize eminiz. Gün geçtikçe sektöre güven arttıkça bu tür evlere kredi veren banka sayısı artacaktır ancak şuan için sadece 4 banka bu tür evlere kredi vermektedir.

 • Halkbank Evim adında bu tür evlere kredi sağlamaktadır. Banka çok çeşitli yapılar için sağladığı konut kredisini prefabrik evler içinde sağlıyor.
 • Akbank, peşinatsız mortgage sistemi içerisinde bu tür evlere veya evlerin gerekli noktalarının yapılması için destekleme kredileri sunuyor.
 • Vakıfbank, beton evlerin haricinde tutulan bu tarz prefabrik evlere gerekli finansman desteğini sağlamaktadır.
 • Türkiye Finans bankası da müşterilerinin bu yönde yaptıkları talebe şuan için karşılık vermesi dikkat çekiyor.

Tabi bankaların bu tarz yapılara kredi vermemesinin altında şuan için sektöre tam anlamıyla güvenilmiyor olması ve insanların bunları daha çok şehirden uzak noktalara yaptırmasıdır. Onlar dışında bir alıcısı olmaması düşüncesi nedeniyle bu evlerin gerekli değerinde satılamayacağı tahmin edilir ve kredi desteği sağlanmıyor.

Hangi Şartlarda Prefabrik Evlere Kredi Veriliyor?

Bankalar bu tür yapılara belirli şartları sağlaması halinde kredi vermeyi tercih ediyor. Öncelikle krediye başvuran kişinin kredi notunun yeterli seviyede olması isteniyor. Kredibilite limitinin yeterli olması ve ona göre başvuru yapması talep ediliyor.

Bankaların prefabrik evlere kredi vermemesinin altında bu yapıların ömrünün 50 ile 70 yıl arasında değişmesi gösterilebilir. Bu da normal evlere göre daha kısa bir zaman anlamına geliyor. Kalite açısından beton evlere göre bazı eksik noktaları olması ve evi yaptıran kişi tarafından çok fazla talep toplayamayacak olması bankalar tarafından kredi verilmeme nedenleri olarak gösteriliyor.

birevim

Kargir Ev Ne Demek? Yığma Yapı Nedir?

Önceki Yazı

Mortgage’ı Tercih Etmeniz İçin 5 Neden

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6 Comments

 1. Akbank’ın prefabrik evler için peşinatsız bir şekilde kredi vermesi hayalini gerçekleştirmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat

 2. Prefabrik yapıya kredi verirken arsası içinde kredi veriyorlar mı yoksa sadece prefabriğe mi kredi çıkıyor?

  1. Merhaba Murat Bey,
   Bazı bankalar Prefabrik ev kredisi vermektedirler. Ama yine de konut kredisi gibi sektörde ki her bankanın bu krediyi vermediğini söylememiz gerekiyor.

 3. Prefabrik yapılara kredi çıkması aslında güzel bir şey benimde prefabrik hayalim var ve gerçekleştirebileceğim bu sayede 🙂

 4. Prefabrik evlere olan rağbet sonrası bankalarda artık kredi vermeye başladılar prefabrik yapılara

 5. Prefabrik kredisi verilmesi güzel bir yeni sektör oluşturabilir bu alanda 🙂

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

18 − thirteen =