Kredi Haberleri

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 300 Bin TL Başvuru Şartları

Kovid-19 sebebiyle esnafların ekonomik açıdan zorlu günler geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu noktada, devletimiz tarafından KOSGEB devreye sokularak esnafların çekmiş oldukları kredilerin faiz kısmı KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. 300 bin TL’ye kadar kredi çekecek olan esnaflara sunulan bu imkandan birçok kişi faydalanabilir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Neden Alınır?

Esnafa sıfır faizli KOSGEB kredisi; tüketicilerin haklarının korunması için verilmektedir. Bu kredi ile bilhassa orta ve küçük işletmelerin nakit ihtiyaçlarına finansman sağlanmaktadır. Buna ek olarak, esnafın bünyesinde daha çok kişiyi çalıştırması, üretimdeki kalitenin artması ve Türk ekonomisinin uluslararası seviyedeki rekabet oranının yükselmesi adına bu kredi verilmektedir.

BDDK’nın yapacağı tespit işlemleri sonucunda bu kredinin hangi bankadan alınacağı belli olmaktadır. Bu noktada, yerli veya yabancı herhangi bir banka olabileceğini ifade edebiliriz. Bankalar ile yapılan protokoller neticesinde uygulanacak faiz oranı belirlenmektedir. En çok 48 ay vade yapılması söz konusudur. KOSGEB kredisinin başında tüketicinin kendisini ekonomik açıdan toparlaması için geri ödemesiz dönem belirlenir. Geri ödemesiz dönemin ne kadar süreceği ise bankalar ile yapılan protokol sonucunda belli olacaktır.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Şartları Nelerdir?

 • Bu krediden faydalanmak isteyen esnafın daha önceden aynı krediyi kullanmamış olması gerekir.
 • Kredi başvuru tarihinde işletmenin hizmetlerine devam etmesi ve vergi kaydının olması istenmektedir.
 • KOBİ’nin KOSGEB kaydı yapılmış olmak zorundadır. Ayrıca, beyannamenin de güncel olması istenir.
 • Esnafın kullanacağı kredi anlaşmalı bankalar tarafından sağlanmaktadır. Bu noktada, esnafın kredi ve kredi kartı borçları bir sonraki yıla sarkıyorsa veya esnafın ödeme yapmamasından dolayı kara listede olması söz konusu ise bu tüketicinin kredi alması ihtimaller dahilinde değildir. Çünkü, herkesin bildiği üzere KOSGEB yalnızca kredinin faizini ödemeyi taahhüt etmektedir.
 • Bakanlık tarafından programa ayrılan bütçedeki ödenek bittiği takdirde verilen kredi de otomatik olarak durdurulacaktır.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Listesi

Önceki dönemlerde Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, Yapı Kredi, Vakıfbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Halkbank gibi bankaların KOSGEB ile anlaşmalı olduğunu söylemek gerekir. Ancak, 2021 yılıyla beraber bu anlaşmaların devam edip etmeyeceği henüz belli değildir.

Krediden Faydalanmak İsteyen Tüketiciler Nelere Dikkat Etmeli?

KOSGEB kredisi almak isteyen esnafın başvuru öncesi tüm hazırlıkları tamamlaması şarttır. Kredi verilmesi esnasında ciddi bir yoğunluk söz konusu olacağı için başvuru tarihinden evvel beyanname verilmeli ve ilgili evraklar hazır tutulmalıdır. Bunun yanı sıra, geçmiş dönemdeki borçlarından dolayı kredi notu düşük olan tüketicilerin borçlarını temizlemesi faydalı bir hareket olacaktır. Hem ihtiyaç hem de konut kredileri için sicil affı yasası getirilmiştir. Sonuç olarak, bankalara kredi veya kredi kartı borcu olan tüketiciler; bu borçlarını kısa sürede kapattıkları takdirde 2021 yılı için sıfır faizli KOSGEB kredisi almaya hak kazanırlar.

birevim

Birevim Telefon Kampanyası – Taksitle Telefon Alın

Önceki Yazı

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6 Comments

 1. Kosgeb kredisi için kosgeb eğitimi almamız gerekiyor mu yoksa direk başvurabiliyor muyuz?

  1. Merhaba Mustafa Bey,
   Bu eğitimlere katılmanız gerekmektedir.

 2. Kosgeb kredileri gerçekten çok iyi oluyor, sadece eğitim ve başvuru kısmında biraz uzun uğraşlar vermeniz gerekiyor

 3. Kosgeb kredisi için proje gerekiyor mu?

  1. Merhaba Yılmaz Bey,
   Kosgebten kredi almak için proje olması gerekmektedir.

 4. Kosgeb kredisi için hem proje hemde eğitim sürecinden geçmemiz gerekiyor

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

18 − 4 =