Faizsiz Sistemler

Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

TDFF kısaltması ile Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman olarak tanımlanan, temel olarak da Faizsiz Sistem olarak bilinen sistemler, bir grup insanın bir araya gelmesi ve bu insanların ekonomik imkanlarını da birleştirerek, belirli bir sıra ile birbirlerinin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan sistemlerdir.

Bu gruplarda kaç kişinin olacağı veya olması gerektiği, karşılanacak ihtiyacın finansal karşılığına göre değişmektedir. Faizsiz sistemler ile banka veya farklı bir kuruluşa faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Özellikle konut ve gayrimenkul gibi büyük meblağlar gerektiren satın almalarda, insanlar aldıkları gayrimenkul fiyatı kadar da faiz ödemektedir. Bu durumda satın alacağınız ev için beş yıl çalışmanız gerekiyorsa, faizi için de bir beş yıl çalışmanız gerektiğini göstermektedir. Faizsiz sistemler ile para ve zamandan tasarruf edersiniz.

Tarihte Faizsiz Sistemler

Türkiye’de 1990’larda popülarite kazanmaya başlayan faizsiz sistemler dünyada çok daha uzun bir geçmişe sahiptir. İngiltere’de sistem, 18. Yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. 19. Yüzyılda hızla gelişen faizsiz sistemler uygulamaları, 20. Yüzyılda Almanya’da özellikle emlak sektörü ile büyük bir atılım yaşamıştır. Faizin, İslam’da kesin bir dille yasaklanmasından dolayı sistem, İslam ülkelerinde de 20. yüzyılın başlarında popüler olmaya başlamıştır. 1970’li yıllarda petrol fiyatlarının artışı ve faiz oranlarındaki dalgalanmalar ile tüm dünyada tekrar gündeme gelen faizsiz sistemler, günümüzde de büyük bir talep görmektedir.

Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

Faizsiz sistemler, ekonomik olarak toplumun alt ve orta sınıfını oluşturan kişilerin faiz olarak ödediği meblağların ekonomik olarak güçlü kişi veya kuruluşların ceplerine gitmesi yerine yine toplumun ekonomik dinamikleri içinde yer almasını sağlamak amacı ile uygulanmaya başlanmıştır. Faizsiz sistemlerin özünde, bireylerin kişisel tasarruf ile ekonominin içinde yer alması ve profesyonellerin kar zarar oranlarına göre birikimlerinin değerlendirilmesi vardır.

Faizsiz sistemler arasındaki en önemli uygulamalardan biri katılım bankacılığıdır. Türkiye’de de son yıllarda oldukça yaygınlaşan bu sistem ile dini olarak yasaklanan faizden uzak duran vatandaşların da fonlarını ekonomide yönetmesi amaçlanmaktadır. Faizsiz bankacılık, fonlarınızın sizin yerinize piyasada yönetilmesini ve faizsiz olarak kar etmenizi amaçlar.

Faizsiz Sistemlere dahil olan firmaların tümü aşağıda yer almaktadır. Bu firmalar hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Birevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/birevim/

Eminevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/eminevim/

Fuzulev Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/fuzulev/

Finansevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/finansevim/

Katılımevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/katilimevim/

Destekevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/destekevim/

Birikimevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/birikimevim/

Hedefevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/hedefevim/

birevim

Kirada Oturmak mı, Ev Sahibi Olmak mı?

Önceki Yazı

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Fırsatı

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

3 + twelve =