Bilgi Bankası

Kirada Oturmak mı, Ev Sahibi Olmak mı?

Belirli bir gelir düzeyine erişen herkes için akla ilk gelen yatırım, gayrimenkuldür. Kendisinin ve çocuklarının geleceğini garanti altına almak isteyen ve evden çıkarılma korkusu yaşamadan kendi evinde oturmak isteyen herkes için gayrimenkul yatırımı hayattaki önceliklerden. Ekonomik boyutun yanı sıra ev sahibi olmak ve kendi evinde oturmak, insanları güvende hissettiriyor. Bu sebeple geleceğe yatırım yapmak, kendi evine sahip olmak ve güvende hissetmek için insanlar hayatlarının en uygun döneminde kendilerine en uygun seçenekleri değerlendirerek ev sahibi olmayı arzular; ancak ekonomik koşullar genelde bu durumun önündeki en büyük engeldir.

Yüksek gayrimenkul fiyatları veya yüksek faiz oranları sebebi ile ev sahibi olmak günümüzde toplumumuzun büyük oranı için oldukça zor görünüyor. Bu sebeple kiracı olmak, insanlara daha makul görünüyor. Ev almak için büyük miktarlarda borca girmek de insanların gözünü korkutmaktadır. On yıl gibi uzun vadeli borçların altına imza atmak, insanları tedirgin etmektedir. Peki ev sahibi olmak ile kirada oturmanın arasındaki ekonomik ve diğer koşullar nelerdir? Kiracı iseniz ev sahibi olmaya karar verirken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Ekonomik koşullar

Muhtemelen satın alacağınız konut, hayatınız boyunca satın aldığınız en yüksek fiyatlı şey olacak. Bu yüzden, bütçenizi ve koşullarınızı çok iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.  Günümüzde, Türkiye’de bir gayrimenkul yatırımının, yatırımcısına geri dönüş süresi yaklaşık 18 yıl olarak hesaplanmaktadır. Bu da 18 yıl yani 216 ay boyunca ödediğiniz kira bedeli ile bir ev alabileceğinizi ortaya koyuyor. Örnek vermek gerekirse, 1000 TL kira ödeyen bir vatandaş, 216 ayda, o evin değeri olan 216 bin TL değerinde kira ödemiş oluyor; ancak bu sürenin sonunda kira ödemeye devam ediyor.

Ev değişiklikleri

Kirada oturan kişilerin en büyük sorunlarından biri de sık sık ev değiştirmektir. Siz veya ev sahibinizden kaynaklı sebeplerle sık sık ev değiştirmek, hem maddi hem de manevi olarak insanlara zarar vermektedir. Taşınmak maliyetli bir süreçtir ve taşınan eşyaların da zarar gördüğü bilinmektedir. Ayrıca her taşınmada farklı insanlarla komşu olursunuz.

Aidiyet hissi

Ev sahibi olduğunuzda kendinizi o eve ait hissedersiniz. Eve yaptığınız her yatırım, size ait olan bir eve yapıldığından boşa gitmeyecektir. Aldığınız eşyaları uzun süre kullanabilirsiniz. Evinizde zevkinize göre istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Faizsiz ev alabileceğiniz firmaların tümü aşağıda yer almaktadır. Bu firmalar hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Birevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/birevim/

Eminevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/eminevim/

Fuzulev Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/fuzulev/

Finansevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/finansevim/

Katılımevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/katilimevim/

Destekevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/destekevim/

Birikimevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/birikimevim/

Hedefevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/hedefevim/

Tasarruf AŞ Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/tasarruf-as/

birevim

Ev Garanti

Önceki Yazı

Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

15 − one =