Faizsiz Sistemler

TDFF Sistemi Nedir?

TDFF yani Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans, sistemi adından da anlaşılacağı üzere, banka veya diğer finans kuruluşlarına faiz ödemeden, ev sahibi olmanızı ya da yatırım yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Türkiye’de bu sistem yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip olsa da dünyada çok daha eskiden beri uygulanan bir sistemdir. Bu sistemde farklı uygulamalar ile her türlü ekonomik faaliyet mümkündür ancak en bilinen uygulama, gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin nakit ihtiyacını gidermeye yönelik kurulan Yapı Tasarruf Sandıklarıdır.

Sistemin Tarihçesi

İngiltere’de 1775 yılından bu yana uygulanan Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans sistemi ve Yapı Tasarruf Sandığı uygulaması 1800’lerden itibaren hızla yayılarak tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Devletler de bu finans sistemi ve uygulamalar ile ilgili kanun düzenlemeleri yaparak karışıklıkları ortadan kaldırmaktadır. Türkiye’de de 1990’dan bu yana işleyen sistem ile binlerce vatandaş ev sahibi oldu, ancak konu ile ilgili ülkemizde henüz bir hukuksal düzenleme bulunmuyor. Uzmanlar, hukuksal düzenleme ve devlet denetimi ile sistemin önümüzdeki dönemde çok daha fazla gelişeceğini tahmin ediyor.

Sistemin dünyada en başarılı uygulandığı ülke Almanya’dır. Yapı Tasarruf Sandıkları, Almanya’da ilk olarak 1885 yılında kurulmuştur. Almanya’nın kaybettiği 1 ve 2. Dünya savaşları sonucu büyük bir yıkım meydana gelmiştir ve milyonlarca konut ihtiyacı doğmuştur. Yapı Tasarruf Sandıkları ile konut ihtiyacının giderilmesi, sistemin Avrupa ve dünyada da hızla yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Sistemin Avantajları

Almanya örneğini model alan Türkiye’de de Emlak Bankası’nın girişimleri ile 1951 yılında Yapı Tasarruf Sandıklarının kurulması için çalışmalar başlatmıştır. Emlak Bankası’nın başlattığı bu uygulama ile, bir miktar parası olsa da ev almayı karşılayamayan vatandaşları, Yapı Tasarruf Sandıklarından faizsiz kredi alarak ev sahibi olmuştur.

Emlak Bankası’nın yürüttüğü Yapı Tasarruf Sandıkları uygulaması 1963’te sona ermiştir. Birleşmiş Milletler kararı ile 1980 sonrasında özellikle gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan konut ihtiyacının karşılanması adına mecburi tasarruf kesintisi uygulanmaya başlanmıştır. Yine 1980’li yıllarda çıkarılan kanun ile konut kredisi almak isteyen vatandaşların Emlak Kredi Bankası’nda Yapı Tasarruf Hesabı açtırması zorunlu kılınmıştır.

TDFF yani Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman sisteminin özünde, bir araya gelen üyelerin imkanlarını bir araya getirerek, sıra ile birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılaması yer alır. Bu doğrultuda banka veya başka bir finansmana ödenecek faiz, üyelerin cebinde kalmış olur.

Sisteme katılan üyeler, oluşturulan ortak hesaba düzenli aralıklar ile ödeme yapar ve bu ödemeler belirli bir miktara ulaştığında sırası gelen üye bu parayı kullanma hakkı elde eder.

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman firmaların tümü aşağıda yer almaktadır. Bu firmalar hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Birevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/birevim/

Eminevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/eminevim/

Fuzulev Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/fuzulev/

Finansevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/finansevim/

Katılımevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/katilimevim/

Destekevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/destekevim/

Birikimevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/birikimevim/

Hedefevim Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/hedefevim/

Tasarruf AŞ Firması hakkında detaylı bilgi için: https://www.evalmakistiyorum.com/tasarruf-as/

birevim

QNB Finansbank Bankası Ekspertiz Ücretleri

Önceki Yazı

Gayrimenkulde Düşük Faiz, Uzun Vade Kampanyaları

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5 Comments

  1. Tasarrufa dayanalı faizsiz sistem gerçekten çok başarılı bir sistem, faizsiz ev satışı artık çok popüler 🙂

  2. Faizsiz sistemler çok güzel, tasarrufa dayalı sistemler 30-40 yıldır varmış bilmiyordum çok şaşırdım 🙂

  3. Tasarrufa dayalı faizsiz sistemler gerçekten çok popüler oldu son zamanlarda 🙂

  4. Tasarrufa dayalı faizsiz sistemlerde birevim bomba gibi geldi sektörde

  5. Faizsiz sistemler 2020 de gerçekten çok hızlı büyüdüler her yere şube açtılar 🙂

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × 4 =