Kredi Haberleri

Faizsiz İslami Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzün şartlarında ailede kaç kişi çalışırsa çalışsın kazanılan para çoğunlukla yetmiyor. Ayrıca kimi zaman öyle beklenmedik ekstra durumlar ortaya çıkıyor ki kişiler çok iyi bir kazanca sahip bile olsa o an için o değerde bir nakitleri olmadığı için eğer kıyıda köşede de bir yatırımları yok ise mutlaka kredi çekmek durumunda kalıyorlar.

Ülkemiz ölçeğinde ele alındığında kredi konusunda insanların karşısına ya klasik olarak hizmet veren resmi devlet bankaları ya da özel bankalardan kredi çekmek olgusu çıkıyor. Ya da ülkemizin çoğunluğunuzun Müslüman olduğu bir topluma faizsiz İslami kredi denen bir olgu var ki özellikle İslamiyeti tam olarak yaşayan kişiler olayın dini yönünü de düşünerek bu krediyi tercih ediyor.

Faizsiz İslami Kredi Nedir?

Üstte yapmış olduğumuz bu temel girişten sonra faizsiz İslami kredi nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise bu kredi adından da net bir biçimde anlaşılabileceği üzere en basit tabir ile İslami usullere uygun olarak verilen kredidir.

Yani kişi bu alanda hizmet veren bankadan kredi çeker ama kaç aylığına çekerse çeksin, ekstra aylık kredi faizi ödemez. Ne kadar kredi çekmiş ise onu öder. İşte tam da bu noktada kredi faizlerinin ne kadar yüksek olduğu göz önüne alınır ise bu krediyi çekmenin son derece avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Gereksiz yere kişi sırf kredi çektiği için ekstra faiz ödemez. İslam dininde faize para koymak, faiz kullanmak haramdır ve kişilerin paradan para kazanması ya da bu yolla para çekmesine kesinkes yasaklar getirilmiştir. Zaten bu bağlamda İslamiyet her açıdan insanları düşünen bir dindir.

Ne Tür Krediler Alınabiliyor?

Kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de faizsiz olarak ne tür krediler alınabildiği noktasıdır. Bu sorunun yanıtı ise aşağıda verildiği biçimdedir.

 • İhtiyaç Kredisi: Hemen her insanın ihtiyaç kredisi ama yüksek ama düşük miktarlarda dönem dönem ortaya çıkabilmektedir ki faizsiz İslami kredi en çok bu noktada ilgili tüm bankalar tarafından verilmektedir. Burada yasal mevzuatlara uygun olarak üst limitler tüm bankalar için mevcuttur
 • Ev kredisi: İnsanların günümüzde en çok sahip olmak istedikleri şeylerin başında kendilerine ait bir evlerinin olması gelmektedir ama son dönemlerde ev kredisi faizlerinin de ne kadar yükseldiği göz önüne alınır ise bu durum adeta imkansız bir hale dönüşmektedir. Lakin İslami olarak faizsiz kredi veren bankalarda böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Taşıt Kredisi: Bu tür kurumların bazıları tarafından verilen bir diğer kredi sıfır araç alımları için verilen taşıt kredisidir.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kişiler üstte belirtilen kredilerden hangisine gereksinim duyuyor ise öncelikli olarak onu bilmek ve belirlemek durumundadır. Sonrasında ne kadar bir kredi gereksinimi olduğunu belirlemelidir. Bu iki ön aşamayı geçtikten sonra ise artık hangi bankayı seçeceğine karar verir. Altta da görüldüğü gibi bu noktada insanların karşısına farklı seçenekler çıkar. Kendisine uygun bankayı seçtikten sonra ilgili bankaya giderek ya da kurumun internet sitesi üzerinden online olarak başvurusunu yapması gerekir.

Başvuru sırasında istenen evrakları verip, gerekli sözleşmeleri imzaladıktan sonra banka kredi başvurusu yapan kişiyi araştırır. Eğer kişinin kredi çekmesinin önünde bir engel yok ise kişi gereksinim duyduğu krediyi çeker ve ihtiyacı için kullanır.

Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Kişinin ister İslami olsun ister diğer türden krediler olsun bankalar tarafından istenen evraklar aşağıda belirtildiği biçimdedir:

 • Nüfuz cüzdan fotokopisi
 • Çalışanlar için maaş bordrosu
 • Çalışanlar için SGK dokümanı
 • Emekliler için emekli aylık dökümü
 • İkametgah ilmühaberi
 • İmza sirküsü
 • Eğer araç kredisi çekiliyor ise alınan aracın ruhsatı ve faturası
 • Konut kredisi çekiliyor ise konut kredisi tapusu
 • Varsa ek gelirlerini gösteren diğer belgeler
 • Eğer özel firmalar kredi çekiyor ise o zaman KOBİler için istenen evraklar arasında güncel vergi levhası, Ticaret sicil gazetesi. Vergi kayıt levhası. Bilanço ve gelir tablosu ekstra olarak istenen evraklar olup diğerleri standarttır.

Üstte açıklanan evraklar ile bankaya gidilmesi gerekmektedir. Bazen bazı bankalar bu evrakların tamamını bazıları ise çok daha az bir kısmını istemektedir. O yüzden başvuru yapmadan önce hangi bankanın hangi evrakları istediği tam olarak öğrenilmesi gerekir.

Yine kişilerin faizsiz İslami kredi çekeceği bankada hesabı var ise kredi kartını kullanıyorsa o zaman süreç çok daha hızlı ve formalitesiz bir biçimde ilerlemektedir.

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor?

Helal kredi veren bankalar olarak da tabir edilen bu bankalar iki ana başlık altında toplanır.Bunlar

 • Katılım Bankaları
 • İslami Usullere Uygun Olarak Çalışan Bankalardır.
 • Faizsiz Finans Firmaları

Katılım Bankaları

Tamamen İslami usuller esasında çalışan bankalar

Faizsiz Finans Firmaları

Üstte belirtilen bu bankalar dışında İslami faizsiz olmamakla beraber faizsiz kredi veren diğer bankalar ve uygulamaları da şu şekildedir:

 • Halk Bankası ( sadece KOBİ olan firmalara özel belli şartlar dahilinde)
 • Garanti BBVA ( 2000 TL üst limiti ile)
 • Denizbank ( Banka müşterisi olup otomatik ödeme talimatı verenlere 1000 TL değerine kadar faizsiz finansman desteği vermektedir)

Konuyu Kısaca Özetlemek Gerekir İse

Üstte ana hatları konuya ana hatları ile bakarak verilmesi gereken tüm bilgiler verildi ama yine ifade edilmesi gereken önemli olan bir diğer husus üstte yer alan ibarelerden de görülebileceği üzere faizsiz İslami krediyi gereksinim duyan herkes çekebilmektedir. Kişiler çalışan olsun ya da emekli olsun fark etmeksizin bu tarz bir kredi çekebilir. Keza belli bir yaş sınırı yoktur.

Bu tür krediler iki tür banka grubundan tamamen faizsiz olarak çekilir. Katılım bankaları ve İslami usullere göre çalışan bankalar böylesi bir hizmet verirler. Tüm bunların yanında başvuran insanlardan belli bir takım kredi türüne evrak istenir. Bu evraklar ile başvurulduğunda süreç başlar. Başvurusu kabul edilenlere formaliteler tamamlandıktan sonra istemiş olduğu kredi verilir. Sonrasında da kişinin aylık çektiği kredi miktarına bağlı olarak ödemeleri başlar. Kişi de böylece ektra faiz ödemeden gereksinim duyduğu şeye sahip olur.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar Nelerdir?

Faizsiz İslami kredi de olsa kredi çekmek sonuçta bir bankaya borçlanmak demektir. Bu noktada kişi gerçekten gereksinimi varsa ve kendi bütçesini göz önüne alarak kredi çekmelidir. İhtiyaç fazlasını alma yoluna gitmemelidir.

Ödemeler noktasında ileride yeniden kredi gereksinimi olabileceğini göz önüne alarak kredilerini tam ve zamanında eksiksiz olarak ödeme yoluna gitmesidir. Hiçbir biçimde 1 gün bile olsa gecikme olmaması önem arz eder.

Banka seçiminde de çok özenli karar verilmelidir. Bu alanda çok ciddi bir araştırma yaptıktan sonra nihai karar verilmesi gerekir. Keza banka ile yapılan sözleşme de iyice okunmalı, anlaşılmalı sonra imzalanmalıdır.

birevim

Çözüm Tasarruf

Önceki Yazı

Avrupa Yakası Metro Durakları

Sonraki yazı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

seventeen + six =